Tootjad

Kliki kaardil piirkonnale, et näha meie koostööpartnereid!

harjumaa laanevirumaa idavirumaa 4 jogevamaa tartumaa polvamaa vorumaa jarvamaa 10 viljandimaa parnumaa raplamaa saaremaa hiiumaa

Retseptid

Rikkalik lihavõttesai ehk baba

Eesti keel on kaunis, kuid riukaid täis. Eriti hea on sellele mõelda äsja
olnud emakeelepäeva ning peagi saabuvate ülestõusmispühade valguses. Nimelt tuntakse slaavi köögis erinevaid pärmitainast lihavõtteküpsetisi nagu *kulitš, mazurek* ja *baba*. Poola köögis kutsutakse *babat* ka *babkaks*, kuid Eesti keeles on seda 19.saj lõpus - 20.saj algupoole tõlgitud tähttähelt kas "vananaene", "vanaeit", ka "kirjueit". Köögis ei halastata kellelegi, samast retseptigrupist leiab isegi "maia neiu".

2 dl piima
25 g presspärmi
2 muna (kollased ja valged eraldi)
1 dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut
1 tl soola
0,5-1 tl mandliekstrakti
umbes 5 dl nisujahu
1 dl korinte või väikeseid rosinaid
1 dl kuivatatud jõhvikaid
100 g pehmet võid

Lahustage pärm soojas piimas, segage juurde pool jahukogusest ning laske soojas kohas pool tundi käia, kuni eeltainas paisub ja hakkab kergelt mullitama. Lisage nüüd kõik ained peale või ja munavalgete ning kloppige hästi läbi. Lõpuks pange tainakaussi pehme või ning segage kätega pehmeks tainaks. Vahustage munavalged pehmeks vahuks ja segage lusikaga õrnalt taina hulka.
Valage tainas rohke võiga määritud ja jahuga ülepuistatud toruga
keeksivormi, nii et tainas ulatub maksimaalselt poole vormi kõrguseni.
Tasub pigem karta kui kahetseda ning kasutage vajadusel kahte vormi.
Laske tainal umbes pool tund kerkida ja küpsetage eelsoojendatud ahjus 200 kraadi juures 35-40 minutit. Küpsemisaja teisel poolel alandage temperatuur 180 kraadile või katke vorm pealt fooliumiga, et vältida liialt pruunistumist. Proovige pikema puutikuga, kas tainas on läbi küpsenud, vajadusel hoidke kauem aega ahjus. Tõstke vorm ahjust, laske rätiku alla kümmekond minutit seista ning kummutage *baba* vaagnale. Laualeandmisel sõeluge koogile tuhksuhkrut. Maitseb kõige paremini samal päeval, edasi muutub keeksilaadselt rabedaks.

Retsepti autor Ülle Jukk

http://peenrarott.blogspot.com